Twoje must know, gdy chcesz sam zwiedzić Kraków

Zorganizowane wycieczki do i po Krakowie są dobrym pomysłem i warto je wziąć pod uwagę. Można też połączyć: samodzielny przyjazd i korzystanie z usług miejscowych przewodników. Szczegóły dotyczące cen i samej usługi oprowadzania można bez problemu znaleźć w Internecie – polecam.

Jeśli myślisz o odwiedzeniu Krakowa, pamiętaj o kilku rzeczach:

  1. Poruszanie się po Krakowie własnym samochodem może być wbrew pozorom niezbyt wygodne. Korki, brak możliwości podjechania bezpośrednio pod jakiś punkt, drogie parkingi w centrum, niedobór miejsc parkingowych w wielu miejscach – to główne problemy z transportem osobistym
  2. Przyjeżdżając do Krakowa na własną rękę, polecam wziąć pod uwagę poruszanie się tramwajami i autobusami oraz pociągami aglomeracyjnymi. Warto znać stronę krakowskiego MPK, na której znajdziesz takie info jak: rodzaje i ceny biletów, linie komunikacyjne oraz rozkłady jazdy (numerami oraz wg przystanków i ulic). Jeśli chodzi o zakup biletów – wciąż są one do dostania w kioskach i salonikach prasowych, automatach (niektóre miejsca w Krakowie i właściwie niemal każdy pojazd MPK) oraz… w aplikacjach bankowych. Polecam tę ostatnią opcję. Dlaczego? Już raz – dwa lata temu – zdarzyło mi się szukać w kioskach konkretnego rodzaju biletu (90 minut, Ulgowy) i w żadnym napotkanym kiosku w jednej z dzielnic nie mogłam takowego dostać. Mijany biletomat chyba był zepsuty albo był w nim problem z płatnością kartą lub gotówką (sposobem, który akurat był dla mnie w tej chwili możliwy). Nie chciałam ryzykować, że i automat w tramwaju, którym mam jechać nie będzie działać, więc musiałam się nieźle nakombinować i trochę zmienić plany. Rok później, dzięki kupowaniu biletów przez appkę mojego banku, uniknęłam stania w kolejkach, problemów z płatnościami i awariami automatów. Jako, że mamy do czynienia z dużym miastem, problemy z stałym łączem internetowym zdarzają się niezmiernie rzadko. Dlatego polecam, aby mieć ten sposób kupowania biletów na uwadze.
  3. W ścisłym centrum (okolice Wawelu, Rynek i odchodzące od niego uliczki), nawet zwykła woda mineralna może być droższa, niż kilka ulic dalej. Dlatego polecam zakup podstawowego prowiantu na wycieczkę w sklepie choć trochę oddalonym od najpopularniejszych do zwiedzania miejsc.
  4. Szukając informacji, jak podjechać w konkretne miejsce w Krakowie lub okolicach (Wieliczka, Ojców itd.), możesz natrafic na różne dziwne strony. Np. ta strona informuje, że do Ojcowa z Krakowa można dojechać autobusami 211 lub 214, które wg tej strony odjeżdżają z Dworca Głównego. Dwa błędy w jednej informacji. Po pierwsze: linie te nie odjeżdżają z Dworca – każda odjeżdża z innego miejsca i żadna z nich nie jedzie nawet w kierunku zbliżonym do Ojcowa! Zawsze, gdy jakieś źródło wskazuje na daną linię autobusową lub tramwajową, takie info należy porównywać z informacjami na stronie MPK.
  5. Wiele muzeów ma w każdym tygodniu jeden dzień zwiedzania za darmo – pozwala to zaoszczędzić pewną kwotę, zwłaszcza gdy zwiedzamy Kraków z rodziną. Informacje na ten temat są dostępne chociażby na tej stronie. Polecam jednak sprawdzić te informacje w miarę blisko daty przyjazdu do Krakowa, gdyż co jakiś czas (co  rok lub dwa (…)) dni z darmowym zwiedzaniem mogą się zmienić. Np. w tym roku muzeum A można zwiedzać za darmo w poniedziałki, a za rok może to być już wtorek. 
  6. Koniecznie wygodne buty! Proszę, niech nie będą to klapki nawet w najgorętszy letni dzień. Byłam świadkiem jak chodzenie w klapkach po gorącym Krakowie odbiło się czkawką córce znajomej (odparzenie). 
  7. Wreszcie: Kraków to nie tylko Rynek Główny, Wawel i ul. Szeroka na Kazimierzu. O tym, co jeszcze warto zwiedzić, oprócz wspomnianych tu miejsc, dowiesz się z kolejnych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *